(093) 955-56-44

 

Громадська організація «Всеукраїнське об'єднання «Автомайдан»

Судова реформа

Контакти

Підтримати

Приєднатися

Про нас

Головна

Бурштинова Народна Республіка l ФОТОРЕПОРТАЖ

Віталій Уманець

 

1 липня 2015р.

 

Активісти "Автомайдану" разом з журналістом Денисом Казанським, який нещодавно підняв тему незаконного видобутку бурштину в українському Поліссі та іншими журналістами і активістами здійнили рейд до лісів Олевського району, що Житомирщині, де нелегально в промислових масштабах варварським методом тисячі людей видобувають бурштин.

 

Але щоб потрапити безпосередньо до самих бурштинових копанок, вам, для початку, потрібно подолати справжні блокпости зі своєю озброєною охороною. Така собі Бурштинова Народна Республіка і не де-небудь на Сході нашої країни, а на північному заході, у 2,5 годинах їзди від Києва!

 

 

Блокпост  нас зустрічає ще теплим вогнищем, на камінні - напис "Скупка" та розцінки з вагою та відповідною ціною за неї. Звичайно, що вага та ціна вказана бурштина. Біля вогнища знаходимо велику кількість порожніх пляшок з алкоголю. Охорона буквально за 10-15хв. до нашого приїзду сховалася в лісах, хто мав транспорт - втік на ньому. Ну що ж, їдемо далі.

 

 

Чим сильніше ми наближаємося до копанок, тим частіше зустрічаємо автівки з типовими "працівниками". Декількох зупинили. Видно, що звичайні роботяги, яким дозволили зібрати трохи крихт з бурштинового пирога своїми сачками. Погоджуються, що давно було б потрібно весь цей видобуток легалізувати, але вже не вірять, що комусь це вдасться.

 

 

І ось нарешті, ковтаючи близько години пил та блукаючи розгалуженими шляхами, точніше напрямками, ми доїхали до перших справжніх масштабних бурштинових копанок. Картина ця справді вражає. Серед лісів постають гектари знищеної природи. Там, де ще зовсім нещодавно росли такі ж могутні, багаторічні дерева, стоїть справжнє болото, суміш води, глини та піску, що заполонили ями. Десятки, здається, сотні ям, що своїм зовнішнім виглядом нагадують поверхню Місяця з його кратерами. Мозок просто відмовляється вірити у таку реальність. Відчуття таке, ніби ти на зйомках якогось голівудського фільму, а навколо тебе - декорації до нього.

 

 

Знайшли перші "помешкання" копачів бурштину. Такі-от імпровізовані шалаші далі нам будуть зустрічатися скрізь.

 

 

За декілька сотень метрів знаходимо перший більш-менш організований табір. Тут вже розташовано до 10 наметів. Хлопці відпочивають. Сачки, які стоять під деревом, за їхніми словами, потрібніїмх для "риболовлі". Ну так, тут всі такі "рибаки". Їдемо далі. Дороги практично немає, мобільного зв'язку теж.

 

 

Але куди саме далі їхати не зовсім зрозуміло. Вирішуємо, що саме час запускати наш коптер. І ось воно! Бінго! Зовсім поруч з нами, як вдалося розгледіти на відео, просто таки цілий велетенський кар'єр з видобутку бурштину! Їдемо туди!

 

 

Ми, звичайно, були готові до всього, але те, що побачили вже безпосередньо на місці, вразило навіть нас! Гектари і гектари лісів, що перетворили "старатєлі" на суцільні канали з води і глини! І ще цей запах гнилого дерева.

 

 

А так підготовлюється нова ділянка лісу під копанки: спочатку дерева просто зрізають, вивозять, потім залишки спалюються, а після цього важка техніка викопує майбутні канали під воду, яку помпами будуть заливати безпосередньо в ями. Зрозуміло, що після такого знущання на цій землі ще десятки років жодне дерево рости не буде.

 

 

Місцевий табір для "працівників" - це взагалі окрема історія. Одночасно тут можуть проживати сотні людей! Окремі будинки, столові, місця для відпочинку, туалети. Також видно, що зовсім нещодавно тут були розміщені великі намети на десятки чоловік. Масштаб реально вражає.

 

 

Для співробітників правоохоронних органів, яких, здається, визвали самі ж копачі бурштину, коли побачили нас, вся ця картина стала "новиною". Що тут відбувається і хто всі ці люди вони пояснити не змогли. Але ми на їхні відповіді і не розраховували, адже цілком зрозуміло, що без "кришування" цього нелегального бізнесу зі сторони міліції в тому числі тут явно не обійшлося. Бо просто неможливо "не помічати" подібних масштабів "промисел" у цьому маленькому районі.

 

 

Побачивши міліцію, осміліли і самі копачі. Бо, мабуть, зраділи своїй охороні? Підійшовши до нас, почали розповідати свою звичну пісню, як їм, бідолашним, "нічого їсти", тому вони і змушені займатися цим нелегальним бізнесом. От тільки всю нашу розмову ці "страждальці" знімали на свої, практично, новенькі iphone 5, ціна яких стартує від 8000грн.

 

 

Звичайно вони не хочуть легалізуватися. Подивіться лише на порядок тих цих цифр, які нам надіслали вже після нашої поїздки на електронну пошту на прикладі сіл Дубровиця та Володимирець, що в Рівненській області, де також відбувається нелегальний видобуток бурштину. Це тисячі $ на тиждень! Про "губера" також хлопці не забувають.

 

 

Тепер зрозуміло, чому тут "працюють" не лише місцеві мешканці, а й приїздять люди з усієї України! Але ж і бурштин належить всім українцям, а не лише тим, хто його видобуває та ще й у такий варварський спосіб? Тому ми, ГО "ВО "Автомайдан", зробимо все можливе, щоб цей мафіозний бізнес нарешті став легальним та цивілізованим!

 

А щодо реакції керівництва на всі ці події можна судити ось з цього відео, в якому полковник(!), начальник УМВС в Житомирській обл. Валерій Рудик на питання журналіста "Що робитимете безпосередньо зараз?", яке було йому задане прямо на місці нелегального видобутку бурштину біля Олевська, відповів:

 

"Зараз, у даний час, я даю вам інтерв'ю"...

 

Просто без коментарів.

 

 

Відеосюжет про нашу поїздку тут:

 

Відео з коптера, на якому добре видно масштаби видобутку та екологічної катастрофи, яка стається в результаті. Цю картину, мабуть, і з космосу видно. Керівництво ж держави її вперто не хоче помічати, бо, скоріш за все, просто отримує величезні відкати, адже лише в рік об'єм ринку нелегального видобутку бурштину в Україні оцінюють в 200-500млн.$!

 

Але ми цю справу просто так не залишимо. І поїздка ця наша була не перша і остання. Отже чекайте новин.

 

Далі буде!

 

Copyright © 2019 Автомайдан