Громадські організації вважають, що законопроєкт №3711 несе загрозу для судової реформи, не забезпечує очищення Вищої ради правосуддя та ризикує зірвати програму України з МВФ.
22 червня Президент Зеленський вніс на розгляд парламенту законопроєкт №3711. Заявлена мета законопроєкту – перезапуск судової реформи та приведення її у відповідність рішенню Конституційного Суду, який в березні скасував основні положення попередньої ініціативи президента у сфері судової влади.
Законопроєкт №3711 суперечить ідеї судової реформи, адже не тільки не забезпечить очищення судової влади, але консервує та навіть посилює вплив недоброчесних суддів. Законодавча ініціатива президента не відповідає ані передвиборчим обіцянкам президента та його політичної сили щодо судової реформи, ані зобов’язанням України перед Міжнародним валютним фондом та ризикує зірвати надання подальшої фінансової допомоги від МВФ.
Законопроєкт пропонує надати Вищій раді правосуддя (ВРП):
- повний контроль за конкурсом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) – ВРП зможе нівелювати роль міжнародних експертів і завести до її складу осіб, залежних від сумновідомого голови Окружного адміністративного суду міста Києва Павла Вовка;
- можливість тиснути на ВККС – ВРП зможе відсторонювати членів ВККС на невизначений строк;
- повний контроль за добором і кваліфікаційним оцінюванням всіх суддів – ВРП затверджуватиме всю методологію та оцінювання суддів;
- можливість впливати на суддів Верховного Суду, переведених зі старого Верховного Суду України – ВРП визначатиме «особливості» кваліфікаційного оцінювання таких суддів.
Водночас проєкт ускладнює процедуру звільнення членів ВРП – тепер для цього потрібно 2/3 голосів самої ВРП та рішення органу, який призначив чи обрав такого члена.
Попри те, що у домовленостях із Міжнародним валютним фондом (МВФ) уряд України зобов’язався запровадити нову процедуру добору членів ВРП із обов’язковою перевіркою на доброчесність усіх кандидатів незалежною комісією, до складу якої мають увійти міжнародні експерти, жодного положення, яке б запроваджувало такі процедури, у законопроєкті немає. Так само як і положень про перевірку доброчесності чинних членів ВРП, що теж передбачає меморандум із МВФ.
Прийняття законопроєкту №3711 навіть у першому читанні буде негативним сигналом щодо судової реформи як для суспільства, так і для наших міжнародних партнерів.
Громадські організації закликають парламент:
- Не приймати законопроєкт №3711 у першому читанні поки його не буде доопрацьовано за участі громадських та міжнародних експертів;
- Під час доопрацювання законопроєкту передбачити очищення ВРП від недоброчесних членів та нову процедуру добору членів ВРП із залученням міжнародних експертів і громадськості.
Ми переконані, що лише такі зміни допоможуть досягнути мети судової реформи.
- Центр протидії корупції
- ВГО “Автомайдан”
- Фундація DEJURE
Copyright © 2021 Автомайдан