Хто вона, новообрана членкиня ВРП Інна Плахтій?

17 березня 2021

Минулого тижня з'їзд суддів України “обрав” 4-ох нових членів до Вищої ради правосуддя (ВРП). Для довідки: ВРП — орган суддівського врядування, який відповідає за призначення суддів та їх звільнення, притягає суддів до відповідальності за дисциплінарні порушення, надає згоду на затримання чи утримання судді під вартою/арештом, відсторонює від здійснення правосуддя тощо. ВРП складається із 21 члена, 10 із яких обираються З’їздом суддів України з числа суддів чи суддів у відставці. Ці люди найближчі чотири роки ймовірно будуть членами ключового органу суддівського врядування: Сергій Болотін (суддя Хмельницького апеляційного суду);Віталій Саліхов (суддя Київського апеляційного суду);Валерій Суховий (суддя Верховного Суду);Інна Плахтій (суддя Луцького міськрайонного суду). Їх обрали шляхом нібито таємного голосування, проте ще напередодні у ЗМІ з’явився список із чотирьох погоджених кандидатів, яких мали обрати до ВРП. Це судді Сергій Болотін, Валерій Суховий, Віталій Саліхов та Олександр Панасюк. Список найімовірніше поширював серед делегатів суддя у відставці Анатолій Марцинкевич, який входив до Вищої кваліфкомісії суддів часів Януковича і був люстрований після Революції Гідності.

Illustration

В результаті троє із них були обрані до ВРП. Четвертий зі списку (Олександр Панасюк) пройшов у другий тур з суддею Луцького міськрайонного суду Інною Плахтій, однак в результаті програв їй. Із 276 делегатів з’їзду, які взяли участь у голосуванні, за Плахтій свої голоси віддало 159 делегатів. Одразу після оголошення результатів голосування вона склала присягу члена ВРП і виступила з промовою (цитата):
Дорогі мої колеги! Сердечно вдячна вам за ваш вибір. Вірю у вас! Вірю в себе! Буду працювати для вас і з вами, надіюся, за вашою підтримки і з вашими ідеями. Крім того, хочу подякувати, дуже-дуже подякувати своїй суддівській кровній родині! Своєму татові, судді у відставці, своїй сестричці-судді, своїй донечці, яка продовжує наш шлях. І усій своїй родині в цілому. Суддям Волині, які мене виховали і зробили правильною суддею. Національній школі суддів, яка навчила мене вчити і навчатися. А також, від щирої душі, Раді суддів України, усім її складам, трьом складам, в яких я працювала, за те, що дали неоціненний досвід в боротьбі за незалежність судової влади та за допомогу суддям в тому, ЩОБ В НИХ ВСЕ БУЛО ДОБРЕ. Дуже дякую, будем працювати.

Саме про Інну Плахтій ми і поговоримо детальніше, адже її біографія має дуже цікаві деталі та факти.

Біографія

Інна Плахтій з 1987 по 1992 рік навчалася на факультеті іноземних мов у Луцькому педагогічному інституті за спеціальністю “вчитель англійської та німецької мови”. Лише у 1998 році вона пішла на другу вищу освіту за спеціальністю “правознавство” на факультет післядипломної освіти у Волинському державному університеті.

З 1999 до 2004 року працюваала на посадах секретаря судових засідань та консультанта Луцького міськрайонного суду. Після цього була керівником апарату.

В подальшому працювала помічником першого заступника голови, а потім і радницею голови Апеляційного суду Волинської області Петра Філюка. Саме його наприкінці жовтня 2019 року обрали до Конституційного Суду, незважаючи на значні сумніви у доброчесності. До речі, напередодні того з’їзду суддів Філюка називали одним із погоджених кандидатів до Конституційного Суду.

У 2009 році призначена Президентом Ющенком на посаду судді Луцького міськрайонного суду Волинської області. З 2015 року обіймає цю посаду безстроково. З 2013 року є викладачем-тренером Національної школи суддів України, а з 2014 року тричі обиралася до Ради суддів України.

Illustration

Батько, Борис Плахтій
суддя Апеляційного суду Волинської області у відставці та співзасновник організації “Ветерани судових органів Волинської області”. У 1987 році як суддя виніс смертний вирок ветерану УПА за ймовірно сфабрикованою справою. У 2006 році звільнився у відставку і отримує довічне грошове утримання.

Illustration

Донька, Катерина Троць
працює керівником служби інспекторів ВРП, а до того працювала помічником судді у Луцькому міськрайонному суді Волинської області, де раніше працювала суддею сама Інна Плахтій. Як ми бачимо, тепер мати і донька знову працюватимуть у одній установі.
 

Illustration

Сестра, Наталія Плахтій
працює суддею Волинського окружного адміністративного суду.

Майно

Відповідно до щорічної майнової декларації за 2019 рік Інна Плахтій вказала про користування квартирами свого батька на 48,6 к.м. та доньок на 48,7 кв.м. у м.Луцьку. Жодної нерухомості у власності новопризначена членкиня ВРП не задекларувала. Також у 2005 році вона придбала новенький автомобіль Suzuki Vitara вартістю 160 000 грн, що за офіційним курсом НБУ на дату купівлі авто становило близько 32 тисячі доларів. Враховуючи той факт, що на момент купівлі автомобіля Інна Плахтій працювала керівницею апарату Луцького міськрайонного суду, а до того обіймала посади секретаря судового засідання та консультанта суду, таке коштовне придбання викликає багато запитань. Дохід Плахтій у 2019 рік становив 535 986 грн. Також у 2019 році вона викладала у Національній школі суддів України, за що отримала майже 4,5 тис грн.

Можлива причетність до хабарництва

У 2015 році Генеральною прокуратурою України проводилося досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно можливого готування до отримання хабара суддями Луцького міськрайонного суду. За версією слідства, заступник голови Луцького міськрайонного суду Волинської області спільно із суддею вказаного суду та за пособництва адвоката вимагали 50 тис грн (10-20% від загальної суми позову у понад 511,5 тис гривень) за винесення судового рішення на користь боржника, який взяв значний споживчий кредит та нібито не повернув його. В судовому реєстрі міститься інформація про те, що у слідства були достатні підстави вважати, що до готування злочину могла бути причетна суддя Інна Плахтій. Тому в рамках цього розслідування, на той час заступник Генпрокурора Юрій Столярчук подав до Печерського суду клопотання про проведення обшуку в житлі судді і у вересні 2015 року суд надавав дозвіл на обшук у судді. Дозвіл давався на вилучення таких речей, якщо б їх знайшли під час обшуку: - судової справи щодо стягнення заборгованості по споживчому кредиту;- валюти, одержаної як неправомірної вигоди;- мобільного телефону, за допомогою якого суддя підтримувала зв'язок з заступником голови Луцького міськрайонного суду;- записні книжки, зошити чи блокноти, комп'ютерну техніку (комп'ютер, ноутбук, планшет та інш.) з даними про обставини кримінального правопорушення;- майно, дорогоцінності, грошові кошти з метою можливого накладення арешту. Однак ухвалу про проведення обшуків чомусь не було реалізовано. Тобто попри рішення суду, прокуратура вирішила не проводити обшуки у судді. А саму ж справу закрили у 2015 році. Принаймні, так сказала сама Інна Плахтій журналістам (цитата): "Ніяких обшуків не проводилося. І не було реалізовано цю ухвалу. Було якесь провадження. Але воно давно закрито. Я отримала повідомлення від Генеральної прокуратури України, що нічого не було встановлено."

Рішення батька про розстріл ветерана УПА

Батько новообраної членкині ВРП як суддя 19 жовтня 1987 року у Луцьку підписав смертний вирок ветерану УПА Івану Гончаруку. У публікації Історичної правди детально описано те, як сім томів справи проти Гончарука були грубо сфабриковані КҐБ, бо їм був потрібен гучний судовий процес і розстрільний вирок для “ветерана-націоналіста” на 70-річницю Жовтневої революції. І це при тому, що слідчим так і не вдалося довести безпосередню участь Гончарука у злочинах. У касаційній скарзі адвокат зазначав, що Гончарука вдруге (!) засудили за злочини, за які він уже відбув колись покарання на Колимі. Однак у задоволенні скарги відмовили. Родина Івана Гончарука до цих пір не знає, де він похований. Огидності цьому всьому додає той факт, що новообрана членкиня ВРП Інна Плахтій у своїй промові дуже-дуже дякувала своєму татові та усій своїй суддівській кровній родині, з чого можна зробити висновок, що за свого тата і його рішення їй зовсім не соромно.

Резонансні рішення

У засобах масової інформації містяться публікація про декілька резонансних рішень судді Інни Плахтій. У грудні 2018 року вона частково задовольнила позов екс-начальник управління охорони здоров'я Луцької міської ради, голови членської благодійної організації “Муніципальна лікарняна каса” Федора Кошеля до благодійного фонду«Рідна Волинь» та голови Волинської обласної громадської організації “Волинська обласна лікарняна каса” Дмитра Глазунова про захист честі, гідності та ділової репутації. У розміщених у мережі інтернет відеороликах стверджувалося, що Федір Кошель використовував надані державою повноваження для власного збагачення, організував бізнес, який складався, в тому числі, і з благодійної організації “Муніципальна лікарняна каса”, яка нібито спрямовувала благодійні кошти на інші потреби, ніж передбачено її статутом, що саме в зв'язку з діяльністю цієї організації лікарня недоотримала апаратуру, несла додаткові фінансові втрати, а у 2012 році прокуратурою Волинської області навіть проводилися відповідні перевірки діяльності ЧБО “Муніципальна лікарняна каса”, однак матеріали перевірок були знищені за закінченням терміну зберігання. За дивним збігом, саме Інна Плахтій розглядала майнову справу щодо матері Дмитра Глазунова Наталії Володимирівни Глазунової з інвалідністю першої групи (паркінсонізм). У публікації зазначено, що нібито по неправдивій заяві і підробленим документам, з допомогою суду, у Наталії Глазунової відсудили майже 35 тисяч доларів. Також Інна Плахтій у 2019 році зверталася в суд із позовом про скасування постанови поліції за порушення правил дорожнього руху. Однак під час розгляду справи відкликала позов. У декларації доброчесності зазначено, що вказану постанову було скасовано начальником управління патрульної поліції, а справу закрито. Крім цього, згідно з даними суддівського досьє у травні 2017 року Інну Плахтій було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП (порушення правил дорожнього руху) та накладено штрафу, однак у декларації доброчесності про випадок притягнення до відповідальності суддя не повідомила. *** Як і у грудні 2018 року, з'їзд суддів України обирав наперед погоджених членів Вищої ради правосуддя. При цьому суддівська система знову продемонструвала, що не здатна самоочищуватися і готова призначати лише лояльних кандидатів, до доброчесності яких є багато питань. Сьогодні вони не проходять попередню перевірку на доброчесність, а основним критерієм відбору є лояльність тих, кого обирають, до тих, хто обирає. Виходом із цього замкненого кола кругової поруки та імітацій очищення суддів є зміна правил гри та процедур відбору. Кандидатів до ключових органів суддівського врядування, Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, повинні відбирати за вирішальною участю визнаний експертів з-поза судової системи, наприклад участю міжнародних експертів як це відбувалося при формуванні Вищого антикорупційного суду.